Jakabszállási Református Templom

6. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása, a megjelölt szakterületi kategória indokolása (amennyiben nemzetiséghez kapcsolódó érték, a nemzetiségi vonatkozások, a nemzetiséghez való kötődés bemutatása):

Jakabszállás – Szabadszállás pusztája: 1745-1924

Szabadjakabszállás református gyökerei

Mostanában ünnepeltük az imaházunk/templomunk 50 éves jubileumát, azonban a szabad-jakabszállási reformátusok története jóval korábbról indul. Levéltári adatok bizonysága és a régi térképek alapján, már 1841-től a puszta első kiosztásától illetve a népesség betelepülésétől nyomon követhető a református jelenlét.

Szabad-Jakabszállás pusztától Jakabszállás község megalakulásáig. Redemptio 1745: A Jakabszállási puszta megváltása Szabadszállás által. A puszták hosszú ideig közös tulajdonban maradtak.

Szabadszállási Jakabszállás, azaz Szabadjakabszállás

A török elleni háborúk tetemes költségei miatt a Kiskunságot eladták. 1745-ben Mária Terézia hozzájárulásával a kiskunok visszavásárolhatták elzálogosított földjeiket. Ez volt az úgynevezett redemptio. A régi Jakabszállás területét három város vásárolta vissza: Szabadszállás, Fülöpszállás és Majsa.

A mi területünket Szabadszállás városa váltotta meg, ezért a nevünk közel kétszáz éven keresztül Szabadszállási Jakabszállás, azaz Szabad-Jakabszállás. A pusztán a szabadszállási redemptus gazdák jószágai legeltek. a redemptió, a megváltás arányában részesülhettek a gazdák a közös legelő használatában.

„Szabadszállás nagyközség a budapest-szabadkai vasútvonal mellett fekszik. Lakosainak száma 8094, akik mind magyarok s református vallásúak. Házak száma: 1879. A községhez tartozik Aranyegyháza, Balázspuszta és Szabadjakabszállás puszta.”

Borovszky Samu Magyarország vármegyéi és városai/Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye I. / Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye Községei.

Dunai Árvíz 1838. Szabadszállás

„Mielőtt ez év legborzasztóbb katasztrófáról írnék, a dunai árvízről, mely Petőfi szüleinek is a teljes tönkremenését okozta, a levéltárban található 1838. évi Petrovics dokumentumokból idézek:

„ Az 1838/9 évben Közszolgálatokat mutató Lajstroma c. összeírásban a 14. oldalon szerepel Petrovics István haszonbérlő két hámos lóval...”

„A Duna legnagyobb természeti katasztrófája volt az 1838-as jeges árvíz, amikor is több mint száz helységben pusztított. Ekkor dőlt össze és rongálódott meg Pest házainak csaknem a fele. Néhány nappal később pedig Szabadszállás népe élte át az árvíz kegyetlen napjait. Nagy Sámuel szabadszállási református prédikátor szívbemarkoló szavakkal az elemi csapásról írt tudósítása: „Hanem miután Mártius 18kán esti 7 órakor Egyházunk Tornyában is vészt jelentő harangok kondultak meg, és a rémült Nép ki szaladva, a rohanva jövő, jéggel elegyes, s hihetetlen mértékben növekeddő árvízzel tölt uttzákat látta, a szűnni nem akaró rettenetes harsogást hallotta, és látta miképpen borítódnak el külömböző nagy részei a Városnak, mint dűlnek halomra az épületek, miképpen temettetik alájok a sok fáradság izzadság gyümöltse a drága keresmény. Jaj veszékelések között futkosott keresve magának, keresve kedves övéinek utat a menekülésre…” BKML V. 401. Prot Current 19. 9. p.

„Az árvízkárosultak jegyzékében 637 személy szerepel, itt van Petrovics István is: ledőlt ház, kamra, két istálló. Petrovics István kára a 8. legnagyobb a 637 közül…”

A fent idézett részletek Tóth Sándor: Petőfi és szülei Szabadszálláson c. kötet 53-58.o.

A rettenetes árvíz következményeként, a hosszasan megmaradó belvizek miatt, Szabadszálláson már nem tudtak az újraépítéshez elegendő házhelyet biztosítani. Sürgősen új helyek után kellett nézni. Ezért már ezen esztendőben elkezdték a jakabszállási puszta határolását, és sürgették annak mielőbbi hivatalos felosztását...

Feljegyzése azon Lakosoknak akik Jakabszállási puszta oszthatandó rész ki szakasztását kotsival a Deputatiot le vitték - ör. Kovács János Ör. Oláh Gergely Varga Dávid Csaplár Josef Vecsei Kovács István Herpai Josef Borkai Pál Demeter Lajos Bazso Sándor.„

Dunai árvíz 1838 után: a Deputatiot levitték Jakabszállási puszta oszthatandó rész kiszakítása…

20160928 BKMÖL V. 376. A 85. doboz Adópénztári számadások 1830-1839

1841. Osztott földek széliben...

Hamarosan felmérték, felosztották és el is készült a földkönyvi/telekkönyvi hivatalos irat: Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

A megváltás arányában kapták a szabadszállási rdemptusok a reájuk eső részt. Ily módon a felosztott terület a szabadszállási református gazdák tulajdona lett. a korábbi köz/legelők egy részét felszántották, művelés alá vették, tanyákat emeltek. A legelső 1841 után tanyák: Baglyás, Deli, Harcsa, Győrffy, Lipót, Péli, Péter, Szabó, Tóth, Varga...

A szörnyű árvíz után, sokan otthont tudtak teremteni maguknak a jakabszállási pusztán. Akinek csak csekély redempciós terület jutott, előbb-utóbb eladta, mert Szabadszállásról Jakabszállásra átjárni földet művelni, nem volt gazdaságos. A jobb módúak több házat is felépítve, tanyáikat, földjeiket bérbe adták. Így alakult ki, hogy a szabadszállási református gazdaréteg után, leginkább dél felől, Félegyháza, Szeged felől, egyre több katolikus bérlő kerül a pusztára. Kecskemétről is sokan kitelepedtek a tágas életteret nyújtó pusztára.

Az 1861-es térképen a több tanyás gazdák: Dubecz, Fülöp, Hajma, Kocsis Péter, Liliom, Molnár, Oláh, Péli, Szabó Imre, Szalai, Szekér, Tóth sor, Vargák, Vereb, ....

Forrás: Második Katonai Felvétel 1861 www.mapire.eu

A puszta végleg kiosztatott 1895-ben

A puszta megmaradt részének eladása, annak végleges felosztása 1895-ig lezajlott. A századforduló idején sok egyszerű ember érkezett az olcsó föld hírére, nagyon sokan vásároltak kisebb-nagyobb földterületeket. Így történt, hogy a református pusztaságból katolikus falu kerekedett.

1924-ben Szabadjakabszállás önálló község lett. Ugyanebben az évben a községi iskolák egyházi iskolákká alakultak. Működött az az iskola is, amely református iskolának épült 1890-ben. Ott református tanító tanított. F. Szabó József. Amikor a község önálló lett, ezt az iskolát is katolikus jellegűnek nyilvánították.

Forrás: Fekete János: Jakabszállás egyháztörténete

Jakabszállási református egyházközség kialakulása:

Szabadszállás községi (református) iskolát építtetett Jakabszálláson 1890-ben, a régi csárda és pusztaház közelében. Ez az iskola volt hosszú ideig a puszta református lakóinak az istentiszteleti alkalmainak helyszíne. Elég nehéz volt a később katolikus fenntartású iskolában közös alkalmakat tartani. Erről szólnak a korabeli visszaemlékezések. Lásd: lentebb...

Előbb egy 1895-ös jegyzőkönyv részlet:

Szabadjakabszállási református lelkészjavadalmazás illetménye, 1895.

Felvétetett Szabadszálláson 1895. évi szept. hó 7-ik napján a szabadjakabszállási ev.ref. vallású lakosok által az orgoványi ref. lelkészjavadalmazásához tartozó évi illetmény megállapítása.

Mely alkalommal alulírott esperes megbízottak támaszkodva Baksay Sándor esperes úr írásbeli megbízására a Szabad Jakabszállás pusztáról megjelent református vallású híveket az iránti nyilatkozatra bírták fel, hogy az Orgoványon választandó rendes lelkész évi fizetéséhez évenként mely átalány összeggel lennének hajlandók hozzájárulni?

Aláírások: Sallai Imre, Sallai Bálint, Cziriák József, Kocsis Zsigmond, Szabó Imre, Dormány Mihály, Forrás: Ráday Levéltár, Budapest Solti Református Egyházmegye Jkv. 1895.

Orgovány – Jakabszállás Református Társegyházközségként működünk. A szabad-jakabszállási református egyházi és egyházközségi szolgálatokat a kezdetektől fogva az orgoványi lelkészek végzik.

Lelkészeink:

Szőke Gábor tiszteletes 1850 körül

Földváry László 1870 - 1878 = lelkész-tanító orgoványi szolgálati ideje

Gyarmathy Károly 1879-1895 lelkész - tanító

Molnár Gergely szolgálati ideje 1896 - 1936

Dr. Bodonhelyi József 1938 - 1939 szolgálati ideje

Balogh György 1939-1948 szolgálati ideje

Csapó András 1949 -1972 szolgálati idő

Szathmáry Ákos 1972-1988 orgoványi szolgálati ideje

Magyarné Balogh Erzsébet 1989-2002 orgoványi szolgálati ideje

Prózsa István 2002 - jelenleg is szolgálatban

Gondnokaink: Sallai Bálint, F. Szabó József, Cseh László, Berki Sándor, Berki Sándorné, Gál Sándor.

A jakabszállási református imaház története:

Az imaház építését Bárány Gábor, Cseh László, Berki Sándor református egyháztagok, valamint Ulakcsai Antal lelkész már az 1950-es évektől szorgalmazták. Ennek nyomán az imaház 1966-68 között felépült. 1965 nyarán lett az alap letéve, izsáki kőművesek által, melyhez a segédmunkákat a gyülekezet adta. A református imaház 1968. őszén készült el.

Forrás: Csapó András lelkipásztor visszaemlékezése

„Dr. Balogh László esperes úr hangsúlyozta a kis jakabszállási fiókegyháznak példáját, amely éppen ezen a napon vette hálaadással, ünnepélyesen használatba az Imaházát. (1968.dec.15.)”

Forrás: Orgovány – Jakabszállás Református Egyházközség Presbiteri gyűlés jegyzőkönyve

Jakabszállási református istentiszteleti kellékek:

Jakabszállásra jártunk Istentiszteletre, mely korábban a Somfai tanító úr iskolájánál volt megtartva, (a benzinkút mögötti épület). Fűtés nem volt, arról nekünk kellett gondoskodni.

Ez időben, az 1940-50-es években Cseh László volt a gondnok.

A egyház ládáját az Istentiszteleti alkalmakra mindenkor a gondnok szállította, benne az úrasztali terítők, az úrvacsorai edények, és egyéb fontosabb kellékek…

Forrás: Berki Sándorné visszaemlékezése

Az egyház ládája, piros bársony takaróval a Sallai család ajándékaként a századfordulón került a gyülekezet tulajdonába. Fa keretes ráma, bársonytakaróval szépen letakarva, alatta az úrvacsorai jegyek. Lásd fotók:

Sallai Bálint egykori jakabszállási pusztabírónak, a szabadszállási felmenőkkel rendelkező Sallai családnak, a gyakran jótékonykodó Sallai Zsófiának az ajándéka ez a gyönyörű bársonyterítő. Készült: 1900.

Az egyház ládája szintén a Sallai pusztabíró család ajándéka. Készült: 1899-ben. Fontos szerepet töltött be, mert: Az egyház ládáját az Istentiszteleti alkalmakra mindenkor a gondnok szállította, benne az úrasztali terítők, az úrvacsorai edények, és egyéb fontosabb kellékek... Akkoriban apósom id. Cseh László volt a gondnok. 1950-es évek.

Forrás: Cseh Lászlóné Darányi Judit visszaemlékezése

A református templom harangja 1913-tól hirdeti Isten dicsőségét, hívogatja a híveket, köszönti az érkezőket, búcsúztatja a hazatérőket.

A református templom harangjának felirata: ÖNTÖTTE EGRY FEENCZ KISGEJLŐCZÖN A SZABADJAKABSZÁLLÁSI REFORMÁTUS EGYHÁZ RÉSZÉRE ISTEN DICSŐSÉGÉRE ÖNTÖTTE

Forrás: Gál Sándor gondnok fényképei alapján

Jakabszálláshoz kötődő nevezetes családok emlékét hirdeti ezen harangfelirat.

A jakabszállási református templom:

A református imaház 2000-ben Magyarné Balogh Erzsébet lelkipásztor családja szervezésében, és a gyülekezet hozzájárulásával imaházból templommá alakíttatott. Harangtoronnyal, gyülekezeti teremmel és kisebb lelkészlakással bővült az épület.

Később nyílászárócsere, hőszigetelés és újravakolás, szép előtér készült, úrasztala és oltár megújult, belső felújítás és fűtéskorszerűsítés. Folyamatosan újulunk testiekben, lelkiekben, anyagiakban.

Soli Deo Gloria! Egyedül Istené a Dicsőség!

7. Indokolás az értéktárba történő felvétel mellett:

A templom az a megszentelt hely, ahol a közösség megélheti az evangéliumi ígéretet:

„Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük”.

(Máté 18,20 Dombai Mária)

Templom az a megszentelt hely…

“Testvéreim, Isten háza mi magunk vagyunk. Ebben a világban épülünk, és a világ végén fogunk felszenteltetni. Az építés fáradsággal jár, a felszentelés viszont ujjongó örömet hoz. Az Úr házát azonban csak azok építik, akik a szeretet kötőanyagával dolgoznak. Tehát szívetekben az apostolok tanításából vessetek alapot. Alázatból készítsétek el a padlózatot. Imádsággal és igaz beszéddel emeljétek falakká az üdvös tanítást. Az Istenről szóló tanúságtétel legyen a világító lámpás. Oszlopként hordozzátok a betegeket; mint a tető, oltalmazzátok a szegényeket, hogy az Úr a mulandó jótettekért örök kincseket adjon nektek, s mindörökre felszentelt templom lehessetek az Ő bennetek lakása által.”

(Augustinus – Szent Ágoston)

Van egy templom a földön, szellemi, „élő kövekből” épült templom, melynek Isten a világossága, Krisztus a főpapja, angyalszárnyak a boltívei, szentek és oktatók az oszlopai és imádkozók a padozata. Volt ilyen templom a földön mindig az Evangélium hirdetésének megkezdése óta… ott van a templom bárhol, ahol hit és szeretet van.

(J. Henry Newman bíboros)

Mindhárom idézet forrása: https://talita.hu/magazin/lelekbl-vagy-kbl-epuelnek-a-templomok/

9. A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe:

www.jakabszallas.hu

III. MELLÉKLETEK

  1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális-dokumentációja

Fotó: Szabóné Harkai Erika

„Dr. Balogh László esperes úr hangsúlyozta a kis jakabszállási fiókegyháznak példáját, amely éppen ezen a napon vette hálaadással, ünnepélyesen használatba az Imaházát. (1968. dec. 15-én.)”

Forrás: Orgovány – Jakabszállás Református Egyházközség Presbiteri gyűlés jegyzőkönyve

A református templom harangja 1913-tól hirdeti Isten dicsőségét, hívogatja a híveket,

köszönti az érkezőket, búcsúztatja a hazatérőket.

A református templom harangjának felirata: ÖNTÖTTE EGRY FERENCZ KISGEJŐCZÖN A SZABADJAKABSZÁLLÁSI REFORMÁTUS EGYHÁZ RÉSZÉRE ISTEN DICSŐSÉGÉRE ÖNTETTE

SZEKÉR SÁNDOR EMLÉKÉRE

VOLT HITVESE SZÉL ELEKNÉ DÉKÁNY TERÉZIA

AZ 1913. ESZTENDŐBEN

Jakabszálláshoz kötődő nevezetes családok emlékét hirdeti ezen harangfelirat.

Forrás: A harangok Gál Sándor a református gyülekezet gondnokának fényképei alapján

Fotó: Lantos István

Az egyház ládája, piros bársony takaróval a Sallai család ajándékaként a századfordulón került a gyülekezet tulajdonába.

Forrás: Cseh Lászlóné Darányi Judit visszaemlékezése

“Testvéreim, Isten háza mi magunk vagyunk. Ebben a világban épülünk, és a világ végén fogunk felszenteltetni. Az építés fáradsággal jár, a felszentelés viszont ujjongó örömet hoz. Az Úr házát azonban csak azok építik, akik a szeretet kötőanyagával dolgoznak. Tehát szívetekben az apostolok tanításából vessetek alapot. Alázatból készítsétek el a padlózatot. Imádsággal és igaz beszéddel emeljétek falakká az üdvös tanítást. Az Istenről szóló tanúságtétel legyen a világító lámpás. Oszlopként hordozzátok a betegeket; mint a tető, oltalmazzátok a szegényeket, hogy az Úr a mulandó jótettekért örök kincseket adjon nektek, s mindörökre felszentelt templom lehessetek az Ő bennetek lakása által.”

(Augustinus – Szent Ágoston)

Fotó: Szabóné Harkai Erika

Sallai Bálint egykori jakabszállási pusztabírónak, a szabadszállási felmenőkkel rendelkező Sallai családnak, a gyakran jótékonykodó Sallai Zsófiának az ajándéka ez a gyönyörű bársonyterítő. Készült: 1900.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

1841. Osztott földek széliben…

:

Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

1841. Osztott földek széliben…

:

Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

1841. Osztott földek széliben…

:

Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

1841. Osztott földek széliben…

:

Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

1841. Osztott földek széliben…

:

Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

1841. Osztott földek széliben…

:

Szabadszállási Jakabszállás puszta tanyákra osztott részének könyve az 1841-ik esztendőben. Készítette: Varga Elek a Ttes Ns KKun Kerület h.r.t. Mérnöke

554 birtokos neve és a váltság összege redempt. forintban, valamint a járandóság ölekben.

20150922 BKMÖL V. 376. A. 114. doboz Szabadszállási Jakabszállás puszta 1841.

Fotó: Szabóné Harkai Erika

Ökomnikus imahét Fekete János plébános és Magyarné Balogh Erzsébet lelkipásztor vezetésével

Fotó: Szabóné Harkai Erika

Forrás: Ráday Levéltár Budapest A/9 Solti Református Egyházmegye iratai közgyűlési jegyzőkönyv

Fotó: Szabóné Harkai Erika

Forrás: Ráday Levéltár Budapest A/9 Solti Református Egyházmegye iratai közgyűlési jegyzőkönyv

Szabadjakabszállási névaláírók: Sallai Imre, Sallai Bálint, Cziriák József, Kocsis Zsigmond, ifj. Szabó Imre, Dormány Mihály

Jakabszállási Református Templom (2016.)

Forrás: Jakabszállási Református Gyülekezet FB

A Jakabszállási Református Templom belső tere.

Forrás: Jakabszállási Református Gyülekezet FB

Mi az Isten háza? A templom, de átvitt értelemben mi magunk vagyunk azok, Isten temploma, épülete, nekünk kell megtisztulnunk, elvetve a bűnt magunktól. Ehhez kérjük Jézus megtisztító erejét.

Ne mások megtisztításán gondolkodjunk, mások bűneit méricskéljük, hanem halljuk meg Istenünk megszólító szavát, és vessünk el életünkből minden olyan bűnt, amely nem kedves Jézus szemében. Ámen Juhász András

http://www.reformatus.szeged.hu/szeged-kalvin-teri-gyulekezet/predikaciok/2015-marcius-29-vasarnap-juhasz-andras.html

Jakabszállási Református Templom (2020)

Fotó: Miklovicsné Faragó Rózsa

results matching ""

    No results matching ""