A Görbeszéki-tó természeti állapotának helyreállítása napjainkban - Szent György vonalak a Gedeon tanyán

6. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása, a megjelölt szakterületi kategória indokolása (amennyiben nemzetiséghez kapcsolódó érték, a nemzetiségi vonatkozások, a nemzetiséghez való kötődés bemutatása):

Pannon szikes vízi élőhelyek helyreállítása a Kiskunságban:

A legeltető állattartás megteremtésével, az őshonos szürkemarha állományával hozzájárul a legértékesebb élőhelyek megőrzéséhez. A magasabb térszíneken fekvő szántóterületek visszagyepesítésre kerülnek, miközben sor kerül a területen jelenlevő nem őshonos és inváziós növények visszaszorítására.

A projekt célja a Görbeszéki tó revitalizációja az élőhelyvédelem és helyreállítás céljával.

A tó egy a tájra jellemző szikes tóláncolat egyik jellegzetes tagja.

A projekt rekonstruálni próbál a térségben egy a kiskunsági tájban jellegzetes és unikális vizes élőhelyet, mely közösségi szempontból is különleges jelentőségű élőhely.

A szikes vizekre jellemző, fokozottan védett és Natura 2000 jelölő fajainak minősülő madárfajok megtelepedését fészkelő sziget kialakításával segítenénk elő.

Távlatilag a szakmai publikáláson túl teret szeretnénk a megvalósuló eredményekkel a szélesebb társadalmi rétegeket is megismertetni, és felhívni a figyelmet a szikes élőhelyek értékeire, veszélyeztetettségére, illetve a rehabilitációs tevékenység fontosságára.

A Görbeszéki-tó természeti állapotának helyreállítása napjainkban

Kódszám: KEOP 3.1.2. / 1. forduló/

Pályázó: ÚTKERESŐ Kiemelten Közhasznú Egyesület Kecskemét

Befogadó: KVVM

Beadás ideje : 2008. szeptember 01.

Projektcím: A Görbeszéki-tó természeti állapotának helyreállítása

A földedre hulló eső egyetlen cseppjét se engedd a tengerbe anélkül, hogy szolgálná az embereket.”

Ceylon királya, XII. szd.

A projekt célja a Görbeszéki tó revitalizációja az élőhelyvédelem és helyreállítás céljával. A Jakabszállás külterületének déli részén található Görbeszéki tó (10.6 ha) egy a tájra jellemző mélyfekvésű deflációs mélyedésben kialakult szikes tóláncolat egyik jellegzetes tagja.

Rövidtávú célok:

A projektjavaslat egyrészt konkrétan rekonstruálni próbál a térségben végveszélyben lévő, egy a kiskunsági tájban jellegzetes és unikális vizes élőhelyet, mely közösségi szempontból is különleges jelentőségű élőhely. A rekonstrukció részeként kísérletileg elősegítenénk az indikátor élőlények betelepülését, tekintettel arra, hogy a rekonstruálandó legközelebbi fennmaradt hasonló élőhely 20 km-re van a helyszíntől. A szikes vizekre jellemző, fokozottan védett és Natura 2000 jelölő fajainak minősülő madárfajok megtelepedését fészkelő sziget kialakításával segítenénk elő.

Hosszú távú célok:

A hosszú távú célokat tekintve a referencia mintaprojekt szempontjából nagy hangsúlyt kívánunk fektetni a tudományosan és szakmailag megalapozott biomonitorozásra. A biomonitorozásssal egyidejűleg biztosítjuk a természetvédelmi szempontból szükséges fenntartó jellegű kezelési feladatokat. Távlatilag a mintaprojekt szemléletnek megfelelően a szakmai publikáláson túl teret szeretnénk a megvalósuló eredményekkel a szélesebb társadalmi rétegeket is megismertetni, és felhívni a figyelmet a szikes élőhelyek értékeire, veszélyeztetettségére, illetve a rehabilitációs tevékenység fontosságára.

A 10.6 ha kiterjedésben tervezett üledékréteg eltávolítása az elmúlt 10 év átlagos talajvízszintjeit feltételezve elvileg lehetővé teszi egy 10-20 cm átlagmélységű időszakos nyíltvizű szódás, szikes tavi állapot kialakulását illetve a szikes tavakra jellemző ökológiai folyamatok érvényesülése esetén ( kiszáradás, felkeveredés). A hosszú távú ( több évtizedes önszabályozó fennmaradását. A kialakított szikes víztérben bizonyos szikes vízi indikátor – szervezetek várhatóan spontán is megjelennek, de ezt a folyamatot betelepítéssel

felgyorsítjuk.

A kialakított fészkelő szigeten védett parti madarak megtelepedése várható. A projekt elsődleges célcsoportja a közösségi szempontból kiemelt jelentőségű pannon szikes élőhelyek közül a legveszélyeztetettebb nyílt vizű, szódás, szikes élőhely, illetve az ehhez kötődő indikátor alacsonyabb rendű élőlények, növény-és állatfajok. Az indikátor növények közül a parti zónában az időszakosan leszáradó vizek után jellegzetes , sótűrő vakszi és iszapnövényzet megtelepedésére lehet számítani, melyek jellemző faja a bárányparéj vagy a sóballák megtelepedésére számítunk. A tervezett beruházás biomonitorozása vonatkozásában kiemelt szakmai célcsoportot képeznek a szikes vízi élőhelyek kutatásával foglalkozó egyetemek és intézetek ( pld. Szakdolgozók, Ph.D. hallgatók bevonása), valamint a térségben tevékenykedők természetvédelmi célú civil szervezetek. Tekintettel a mintaprojekt kísérleti jellegére, és a tervezett esettanulmány bemutatására az eredmények felhasználása szempontjából felhasználó célcsoportnak tekinthető, egyaránt a térségben működő valamennyi természetvédelemmel foglalkozó állami és civil intézmény és szervezet.

Projektkoncepció bemutatása:

A helyzetelemzés után a probléma megoldására a Görbeszéki tó mederkotrásos rekonstrukcióját javasoljuk. / Jakabszállás kt. HRSZ 016/32 és 016/33 / A kotrással történő rehabilitáció lényege, hogy a mederben felhalmozódott üledéket előre láthatóan 10.6 ha területen átlagosan 70 cm rétegvastagságban eltávolítjuk. Ezáltal kb. 20-30 cm –rel a 90-es évek óta jellemző átlagos talajvízszint alá mélyítünk. Az előzetes felmérések alapján ezáltal a felszíni szerves anyag és a korábbi szikes tavi üledék egy része kerül eltávolításra, de az elsődleges vízzáró réteg sértetlen maradna. Így tulajdonképpen az ősi szikes tómeder kiinduló szukcessziós stádiumát állítanánk vissza.

A Körzeti Földhivatal állásfoglalása szerint mivel az egy évet nem éri el a kotrásból származó föld deponálására használt terület igénybe vétele, így csak bejelentési kötelezettséget ír elő.

A Görbeszéki tó projektet előkészítette, a pályázatot szorgalmazza: Gedeon Zsolt

A Gedeon Tanyán felfedezett energia vonalak

2021. május 5-én látogattunk el a bugacpusztai Gedeon Tanyára.

A tanyára látogató vendégektől és a házigazdáktól is hallottuk, hogy a tanyán nagyon szeretnek élni és vendégeskedni az emberek. A nyugalom, a csend, a pihenés sokkal jobb, mint más területeken, nyaraló helyeken. Látogatásunkkor ennek próbáltunk utána járni, felderíteni, hogy mi okozhatja ezt a különleges életérzést?

Végig jártuk a tanyát, hogy megállapítsuk hol vannak ezek a különleges helyek, miből adódnak a különleges érzetek.

Méréseink során azt tapasztaltuk, hogy 3 Szent György vonal is van a területen. Ez a három vonal egy pontban metszik egymást a kiépített asztalnál a sütődénél.

Az egyik vonal átmegy a kovácsoltvasból épült szaletlin is.

Ezeket a vonalakat ideiglenesen kijelöltük, hogy a későbbiekben egy végleges megjelölés születhessen.

A Szent György sugárzások, melyek hosszú egyenes energia vonalakat alkotnak és körbe futják bolygónkat, csak több km-ként fordulnak elő. Nagyon szerencsés ebben az esetben a Gedeon Tanya, mert itt 3 vonal is találkozik egyszerre.

Szent György vonalak

A Szent György sugárzással kapcsolatosan számtalan könyv látott már napvilágot, amely ezeknek a vonalaknak a jelentőségét írta le.

Ilyen vonalakat a Föld minden részén találhatunk, a keleti kultúrában sárkányáramok Sárkányvonalak, Istenek ösvényei, Tündérösvények néven ismertek.

Kínában minden szent épület és temető helyét mágikus úton határozták meg. Nagy fontosságot tulajdonítottak az áramlatoknak, hittek benne, hogy azok irányítják a család sorsát.

Még ma is vannak népek, melyek ezeknek az áramlatoknak a hatását ismerik és tiszteletben tartják. A régi korok emberei - akik a természettel még nagyon szoros kapcsolatban álltak – jobban ismerték a föld energiáit. Ők voltak a sámánok, akik meg tudták keresni az energiavonalakat, a gyógyító energetikai pontokat. A Föld idegáramainak ezeket a vonulatait szentként tisztelték.

A vonalak a mai napig léteznek, de a történelem viharai során elfeledkeztek róluk, vagy csak egy-egy kiemelkedő helyet jegyeztek meg az emberek.

Ilyen találkozási pontokba építették a régi kultikus helyeket, Stonehenge, Lourdes, katedrálisokat, bazilikákat, templomokat. Az Árpád-kori templomokat is ilyen kereszteződésekbe építették Ily módon a templomok belső terében olyan rezgések keletkeztek, amelyek a hívőket a legmegfelelőbb lelkiállapotba vezérelhették.

Ilyen vonalak Magyarországon is sok helyen előfordulnak, pl. Dobogókőn, Vöröskőváron, a Pilis-hegységben, Szentbékkállán, Köveskálon, Lentiben, a Balaton-felvidék egyes területein, Tápiószentmártonban az Attila-dombon.

Egyértelműen megállapítható, hogy a Szent György sugárzás egy energiával feltöltő pozitív sugárzás. Abban az esetben, ha valaki ebben a sugárzásban eltölt egy- két hetet, az immunrendszere felerősödik, az egészségi állapota javul.

Ezek a vonalak a föld idegáramai, melyek különleges kisugárzásukkal, energiájukkal gyorsan regenerálják a legyengült szervezetet, erősítik az immunrendszert. Az egészséges embereknek is többlet energiát nyújtanak. Az idelátogatók, vagy az itt letelepedők érezhetik, hogy ez egy különleges hely, ahol a természet szépsége mellett a kiváló energiák is jelen vannak.

Budapest, 2021. május 8.

Bencze Ágnes, Marosi József

természetgyógyászok

radiesztéták

7. Indokolás az értéktárba történő felvétel mellett:

A Kiskunsági Nemzeti Park az ember és a természet sok száz éves együttélésének emlékét őrzi a Duna-Tisza közén. A különleges síkvidéki táj sokféle, változatos élőhelyet foglal magába. Ennek része vagyunk mi is. Közös felelősségünk a természeti értékeink megőrzése, védelme és bemutatása.

Tisztelettel adózunk a jakabszállási kötődésű Gedeon család, a Gedeon Kft értékmentő munkájának, mellyel a kiskunsági élőhelyeket, őshonos fajtákat fenntartják, gyarapítják, megőrzik és bemutatják.

9. A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe:

www.jakabszallas.hu

III. MELLÉKLETEK

  1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális-dokumentációja

Szent György vonalak jelölése a Gedeon tanyán

Szent György vonalak jelölése a Gedeon tanyán

results matching ""

    No results matching ""