Szabó József ezermester, zenész, költő életútja

6. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása, a megjelölt szakterületi kategória indokolása (amennyiben nemzetiséghez kapcsolódó érték, a nemzetiségi vonatkozások, a nemzetiséghez való kötődés bemutatása):

Szabó József ezermester, zenész, költő életútja

Szabó József vagyok, 1952. 07. 21-én születtem, Kiskunfélegyházán anyakönyveztek.

Fülöpjakabon Szabó István nagypapám melletti tanyára születtem, szüleim felesbérlők voltak ott. Másfél éves voltam, mikor Jakabszállásra költöztünk, az ún. Hármashatár-sarokba, azaz Szultán –sarokba. Szüleink ott építkeztek, földet műveltek, szőlőt telepítettek, rengeteget dolgoztunk.

Szüleim: Szabó József és Mészáros Irén. Mindketten fülöpkei nagycsaládból származnak.

Alsó tagozatban a Határ úti iskolába jártunk, tanítónk dr. Magony Ottóné Somkuti Gizella.

A felső tagozat a Gaál iskolában volt, Gaál Jenő tanító bácsi tanított, nevelt bennünket.

Jakabszállás hivatalosan Kecskeméthez tartozott, de mi inkább Félegyházára jártunk.

Félegyházán lettem építőgépész „iparitanuló”, ott laktam bent egy ismerős családnál.

A szakmai gyakorlatot a helyi Gépállomáson szereztem meg. A szakmunkásképző elvégzése után a gépszerelő ezermesterként a Jakabszállási Népfront Szakszövetkezetben dolgoztam. Az akkoriban kötelező sorkatonai szolgálat után, továbbra is a helyi Szakszövetkezetben maradtam. Majd annak utódaként a TRUPLAST-ban dolgoztam, mint gépbeállító karbantartó, egészen nyugdíjazásomig.

Családi életük: 1977-ben házasságkötés Sárga Emesével, gyermekeik: Emese és Ervin.

Lánya a kecskeméti Református Gimnáziumban magyar-angolt tanít, fia elektroműszerész.

Felesége egyéni vállalkozóként a jakabszállási Mini Büfét üzemelteti.

Szabó József mindenkor becsülettel, tisztességgel, szorgalmasan végezte munkáját.

Kiváló műszaki érzékkel rendelkezett. Világéletében ezermester feltaláló volt. Gyerekkorától, fiatalkorától fogva barkácsolt, házilag készített szerszámokat, gépeket, saját anyagokból saját kezűleg állított össze kerékpárt, saját kivitelezésű Trabantmotoros sárkányrepülőket stb.

Ifjúkorában zenélni kezdett, melyhez gitárokat fabrikált különleges házi kivitelben.

Testvéröcccsével Szabó Andrással és unokaöccsével Lugosi Dezsővel házi kis együttest alakítottak. Régi slágereket, de inkább keresztény könnyűzenei alapokon álló számokat játszottak, melyekkel keresztény könnyűzenei alkalmakkor, búcsúkon, templomokban, adventi estéken léptek fel.

Szabó József keresztény költőként is jelentőset alkotott.

Sok száz verse és jó néhány verseskötete jelent meg. Lásd. Más-Világ, Isten, Te és Én. Itt és most, néhány pozitív gondolattal 101 vers. 1998

Személyes hitvallása:

Kamaszkoromban az egyik albérlőtársamnak volt egy gitárja.

Egy dalt tudott eljátszani, két akkorddal, azt is ő írta.

Felajánlotta, hogy 100 Ft-ért megvehetem. Megvettem. Megtanultam azt a dalt, és vettem egy gitáriskola füzetet, amiből tovább tanultam gitározni. Akkoriban volt a "Beatles korszak" kezdete, és indult el a Gitáros mise program is. Az albérletben Kiskunfélegyházán a Tv-ben láttam egy elektromos hegedűt, aminek nem volt "teste", csak egy hullámos ív kötötte össze a húrágyat a hegedűnyakat.- Tetszett!-

A tanyán, ahol laktunk, nem volt sem áram, sem tv. Az öcsém, András, s a keresztfiam, Dezső, kisgyerekként kedvelte a gitárhangot.

Később beiratkoztak gitáriskolába és megtanultak ritmus és basszus-gitározni. Néha hárman összeültünk zenélni, de fogalmunk sem volt, miért, Hol fogunk fellépni? És mivel?

Egy jakabszállási adventi előadásra a Kultúrházba, meghívást kaptunk, ahol helvéciai fiatalok, gitároztak, énekeltek, és ez nagyon tetszett. Amikor Harkai Erika, aki meghívott, megtudta, hogy tanulunk gitározni, egyből a szponzorunk lett. Adott 8 db kazettából álló magnókazetta sorozatokat, kottaállványokat, "sárga könyveket" amikben 218 ének volt a Katolikus Karizmatikus megújulás dalaiból, és felajánlotta az iskolábani gyakorlás lehetőségét.

Ekkor voltunk nyolcan, tízen.

Már egy éve gyakoroltuk az énekeket, amikor hozzájutottunk egy Hang könyvhöz, Dombi Ferenc írásairól, mert Őbenne egy belső Hang válaszolt kérdésekre "odaátról". Elmentünk egy miséjére Inárcsra, ahol ezeket az énekeket énekelték, hangszerek nélkül. Megkérdeztük, Feri bácsit: Jöhetnénk-e zenélni? Azt felelte: Egy éve imádkozunk zenekarért.

Megszerettek minket és több mint tíz évig jártunk minden hónap utolsó vasárnapján szolgálni. Kis Polskival négyen utaztunk, és az akkorra már elkészült szűkített méretű gitár könnyebben elfért a szűkös helyen.

Közben Jakabszálláson is elkezdődött a gitáros mise szolgálat, minden hó első vasárnapján. Más helyekre is eljutottam, más emberekkel, Sándor és barátai csapattal idősek otthonaiba, hajléktalan szállókra. ...

Az inárcsi szolgálat véget ért. A jakabi templomi szolgálat is abba maradt, az idős-otthonokhoz a covid miatt nem mehetünk, de a jakabszállási Jézus Szíve templomban megújult a gitáros mise lehetőség, minden hónap első vasárnapján. Van egy Facebook csoportunk is Áldjad Én Lelkem Az Urat csoportnévvel, ahol elérhető az általunk énekelt dalok többsége. Aki szeretné ennek a gitárnak a hangját meghallani, jöjjön a templomba!

7. Indokolás az értéktárba történő felvétel mellett:

Szabó József és családja több generáción keresztül köztiszteletben álló jakabszállási család.

Keresztény hite, empátiája, segítőkészsége és helytállása, valamint technikai és művészi készségei, képességei indokolják a Települési Értéktárban való megjelentetését.

9. A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe:

www.jakabszallas.hu

III. MELLÉKLETEK

  1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális-dokumentációja

Szabó József, mint kisdiák – 1958

Szabó József, mint ezermester, feltaláló és pilóta

a saját készítésű sárkányrepülővel indulóban.

Szabó József zenész, dalszerző, gitáros szolgálat közben.

Szabó József versei, verseskötetei

TRUPLAST - 2017

TRUPLAST - 2018

results matching ""

    No results matching ""